Schettino v pondělí vypovídal vůbec poprvé od zahájení soudního procesu. Vinu za neštěstí z loňského ledna, při kterém zahynulo 32 lidí, připsal indonéskému kormidelníkovi Jacobu Ruslimu Binovi.

Jak vyplynulo z vyšetřování, kormidelníkovi trvalo 13 vteřin, než zareagoval na rozkaz otočit kormidlem doleva. Toto prodlení bylo přitom podle italského kapitána klíčové.

Bývalý kapitán Costy Concordie Francesco Schettino u soudu v italském Grossetu

Bývalý kapitán Costy Concordie Francesco Schettino u soudu v italském Grossetu

FOTO: Andrew Medichini, ČTK/AP

"Kdyby kormidelník neudělal chybu, srážce se dalo zabránit," prohlásil Schettino před soudci. "Loď se stáčela doprava, kormidelník neuposlechl mých rozkazů, takže kormidla byla otočena na druhou stranu a my jsme pak narazili," dodal obžalovaný Schettino.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Časosběrný záznam obracení vraku Costy Concordie

Zdroj: Reuters

Admirál Giuseppe Cavo Dragone, který prováděl ohledání vraku lodi, ale toto tvrzení odmítá. Srážce by se podle něj ani tak zabránit nedalo. "Kormidelník se sice s manévrem opozdil o 13 vteřin, náraz by byl ale stejný," uvedl Dragone.

Právník chce nové vyšetřování

Bývalý kapitán je obžalovaný z několikanásobného zabití z nedbalosti, dále je mu kladeno za vinu, že kvůli němu plavidlo ztroskotalo a že je opustil v době, kdy na palubě ještě byli lidé. Za to mu nyní hrozí až 20 let vězení.

Schettinův právník Francesco Pepe soudu řekl, že nevinu jeho klienta může dokázat i nové vyšetřování a zhodnocení důkazů přímo na plavidle. To se podle něj může konat vzhledem k tomu, že vrak lodi byl minulý týden po náročné operaci vyzdvižen na hladinu. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vrak Costy Concordie má promáčklý bok od útesu

Zdroj: Reuters

Loď Costa Concordia je nyní ve vzpřímené poloze, ale podpíraná pod kýlem i podél něj. Za několik měsíců bude odvlečena a sešrotována.