Operace byla zahájena s tříhodinovým zpožděním v devět ráno, řekl šéf italské civilní ochrany Franco Gabrielli. Důvodem bylo špatné počasí. V noci oblast zasáhla bouře. Kvůli ní nemohl na místo připlout člun s dálkovým ovládáním použitých zařízení. Loď se narovnává pomocí systému kladek a řetězů s protizávažími.

 ČTĚTE TAKÉ
Drama začíná, Italové musí vyprostit Concordii na první dobrou
Postupné otáčení lodě Costa Concordia

Postupné otáčení lodě Costa Concordia

FOTO: Tony Gentile, Reuters

Po 13. hodině oznámily Sky News a BBC, že se loď podařilo uvolnit ze sevření skal. Inženýr Sergio Girotto, který se na operaci podílí, uvedl na základě obrazu z podvodních kamer: „Viděli jsme, že se uvolnila.“ Byla k tomu potřeba síla 6000 tun.

„Všechno probíhá podle plánu, postupujeme podle předem naplánovaných sekvencí. Není tu žádný problém,“ dodal Girotto.

Lidé sledují záchranu vraku lodi Costa Concordia, která ztroskotala u ostrova Giglio.

Lidé sledují záchranu vraku lodi Costa Concordia, která ztroskotala u ostrova Giglio.

FOTO: Tony Gentile, Reuters

Loď, která ležela nakloněná v úhlu 65 stupňů, se postupně narovná. V první fázi se ale pootočila jen o tři stupně.

Riziko stále hrozí

První dvě hodiny narovnávání jsou podle expertů nejkritičtější. Gabrielli dodal, že z vraku zatím neunikly žádné kapaliny, které by mohly znečistit moře.

FOTO: Právo, ti, Reuters

Otáčení vyzdvihovaných vraků lodí, použité dřív jen u menších plavidel, se osvědčilo už za druhé světové války. Američané ho tehdy využili při vyzvedávání USS Oklahoma, kterou potopili Japonci. Loď museli otočit o 180 stupňů, protože se převrátila.

Klíčové je, aby veškerá vyvozená síla byla rovnoměrná a loď se jen narovnávala a nezačala rotovat, jako se to stalo při pokusu vyzdvihnout loď USS Utah. Od její záchrany bylo nakonec upuštěno a plavidlo sklouzlo do hlubin.

Konstrukci Concordie narušuje slaná voda a loď by nemusela přežít zimu, proto se přistoupilo k této náročné operaci. Po vyzdvižení by měl být vrak odvlečen do přístavu, kde ho mají technici rozebrat.