Když ruská ženská štafeta v sobotním finálovém běhu na 4x 400 metrů zvítězila, políbily se nadšené běžkyně Julija Guščinová a Xenija Ryžovová na ústa, což je v Rusku mezi blízkými přítelkyněmi běžné. Nyní jsou prý znechuceny, že neopodstatněné spekulace o smyslu jejich polibku zastínily jejich skvělý běžecký úspěch.

Xenija Řyžovová se líbá s Tatjanou Firovovou

Na ústa políbila běžkyně Xenija Řyžovová po vyhrané štafetě i kolegyni Taťjanu Firovovou.

FOTO: Grigory Dukor, Reuters

„Žádný politický motiv v tom nebyl,“ hájí se Ryžovová. „Místo aby sportovcům blahopřáli, rozhodli se (západní) novináři nejen urazit Juliji, ale celou ruskou atletickou federaci. Vždyť jsme obě vdané!“

Guščinová a Ryžovová nechtěly ani na naléhání novinářů kontroverzní zákon komentovat. Tohoto úkolu se již dříve ujala mistryně světa ve skoku o tyči, Ruska Jelena Isinbajevová. Prohlásila, že pokud by homosexuálové prováděli „všechny ty věci“ na ulici, tak by se o ruský národ začala bát. Později výrok dementovala s tím, že ho novináři nepochopili.

Ruské veřejnosti se zákon líbí

Ruský tisk i velká část veřejnosti jejich vysvětlení přijaly s uspokojením. Zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který vstoupil v platnost letos v červnu, má podle průzkumů v konzervativní ruské veřejnosti velkou podporu. Propagování „netradičních sexuálních vztahů“ mezi mládeží trestá pokutou či vězením, v případě cizinců vyhoštěním.

Tento osud mohl podle organizátorů moskevského mistrovství potkat dvě švédské atletky, výškařku Emmy Greenovou-Tregarovou a sprinterku Moy Hjelmerovou, které si na protest proti ruskému homofobnímu zákonu natřely nehty duhovým lakem. Později na nátlak Mezinárodní atletické federace protest ukončily a vrátily svým nehtům původní podobu.