Jak napsal list The Daily Mail, William osobně jej ale evidentně pilotovat nebude.
Stroj už stojí připraven na zahradě Williamova domu na velšském ostrově Anglesey, kde William slouží coby záchranný pilot RAF. Oranžový čtyřmístný vrtulník urazí zhruba 464 kilometrů dělících ostrovní příbytek od západolondýnské nemocnice St. Mary za 90 minut od okamžiku, kdy přijde zpráva, že těžká chvilka Kate nastala.

K tomu podle spekulací britských médií může dojít už dnes. Jenže – jak před časem podotkla sama nastávající maminka – „děti mívají vlastní program“.

Vrtulník patří princovu kamarádovi a kolegovi-pilotovi Simonu Oliphant-Hopeovi, který dělal například dvojníka Pierci Brosnanovi v bondovce Dnes neumírej. Hope občas královskou dvojici sveze, pokud zrovna pobývá na severu Walesu.

Není jasné, zda princ platí za pronájem, anebo je to prostě přátelské gesto. Ale pokud ano, podle deníku by jen nájem stroje stál přes tisíc liber denně (zhruba 30 tisíc Kč) a vlastní let do Londýna by přišel asi na šest tisíc liber.

Kate pendluje mezi palácem a vilou rodičů

„Zvažujeme několik variant v případě, že by se vévoda musel vrátit do Londýna. Jednou z nich je let vrtulníkem. Ať už ale pojede jakkoliv, bude to za jeho vlastní peníze,“ upřesnil královský mluvčí.

Kate se zatím pohybuje mezi bytem v londýnském Kensingtonském paláci, v němž bude rodina po probíhající rekonstrukci bydlet, a vilou svých rodičů v hrabství Berkshire, tak aby byla pro všechny případy co nejblíže St. Mary.

Před vchodem do porodnice hlídkují policisté

Před vchodem do porodnice hlídkují policisté

FOTO: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Královského potomka přivede na svět v nemocničním křídle Lindo, které se může pochlubit špičkovým vybavením a je připraveno i na zvlášť komplikované či předčasné porody. Tamní lékaři se navíc pojistili a obstarali si extra zásoby krve krevní skupiny vévodkyně.

Jednou z prvních známek, že nastává velká chvíle, bude nástup ozbrojených policistů před bránu nemocnice. To už bude Kate na cestě do špitálu, kde ji převezme zkušený porodník Marcus Setchell. Ten v minulosti mimo jiné zvládl hladký porod hraběnky z Wessexu, která porodila předčasně v roce 2003, a provedl hysterektomii Camille, nynější manželce Williamova otce prince Charlese.

Hospitalizovaná Kate bude převezena do jednoho ze šesti sálů ve třetím patře Linda, kde už na ni kromě Setchella bude čekat celý zvláštní tým. Bude ji provázet její matka Carole, přímo u porodu však nikdo z rodiny nebude.

Královna dostane zprávu v šifrovaném telefonátu

Rodiče sice zatím pro dítě nevybrali jméno a podle vlastního tvrzení ani netuší, zda to bude chlapeček, nebo holčička. Dvě věci jsou už ale jisté: hned po narození dostane děťátko štítek „Baby Cambridge“ a jeho oficiální titul bude Jeho královská Výsost princ z Cambridge, popř. Její královská Výsost princezna z Cambridge.

Jako první oznámí lékaři narození dítěte pochopitelně Williamovi. Ten vzápětí šifrovacím telefonem sdělí radostnou zprávu své babičce, královně Alžbětě II.

Novináři obsadili prostor před nemocnicí, kde bude Kate rodit

Novináři obsadili prostor před nemocnicí, kde bude Kate rodit

FOTO: Stefan Wermuth, Reuters

Krátce nato bude princův sekretář informovat premiéra Davida Camerona a několik dalších vysoce postavených hodnostářů včetně arcibiskupa z Canterbury, načež Buckinghamský palác oficiálně poskytne zprávu všem  54 hlavám zemí Commonwealthu a prvním ministrům Skotska, Walesu a Severního Irska. Až poté se oficiální sdělení objeví na branách paláce.

Hyde Parkem zazní 41 dělostřeleckých salv a do nemocnice se začnou hrnout první gratulanti včetně rodičů Kate, prince Charlese a Camilly či Williamova bratra prince Harryho. Přátelé a další příbuzní byli vyzváni, ať se na novorozeně přijdou podívat, až bude s maminkou doma. Na to, až jí „dítě přivezou ukázat“, bude čekat i samotná královna.

Pomoc zdravotní  sestry Kate odmítla

První dny po porodu stráví Kate s dítětem na jiném poschodí, než jsou ostatní matky: v nově zařízeném nemocničním apartmá vybaveném satelitní televizí, sejfem, telefonem, lednicí a polohovacím křeslem pro Williama.

Minimálně prvních šest týdnů po opuštění nemocnice pak bude pobývat u rodičů, kde se prý cítí „nejbezpečněji“. V rozporu s dosavadní tradicí se rozhodla obejít bez asistence zdravotní sestry, která dosud královským matkám po narození dítěte běžně pomáhala.