Oznámila to v pátek eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová po jednání s americkým ministrem spravedlnosti Erikem Holderem v Dublinu. Americká strana podle agentury AFP sdělila Unii rámcové informace o tomto programu sledování telefonické a internetové komunikace.

„Dohodli jsme se s USA v Dublinu na zřízení transatlantické expertní skupiny, abychom obdrželi více informací o (programu) Prism,“ napsala Malmströmová na svém twitterovém účtu. Jednání s Holderem se zúčastnila společně s komisařkou pro spravedlnost Viviane Redingovou.

Podle Redingové očekává Brusel rychlé odpovědi na otázky, jakého počtu obyvatel EU se mohlo sledování údajů o telefonické a internetové komunikaci týkat a jaký byl jeho rozsah.

Prism se dostal na světlo díky úniku informací, za nímž stál bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden. [celá zpráva]

Evropský parlament tento týden Prism kritizoval s tím, že se europoslanci budou snažit o rychlé přijetí zpřísněných pravidel ochrany osobních údajů v EU. Brusel se řadu let snaží získat v USA vysvětlení, jak se mohou americké zákony přijaté po teroristických útocích v září 2001 týkat evropských občanů.