Soud výslechem Koláčka ukončil druhou část líčení. Proces bude pokračovat 24. června, kdy se soud pokusí obě části líčení spojit a kdy by se měli dostavit všichni obžalovaní.

Švýcaři skupině exmanažerů dolů v čele s Koláčkem na různých účtech zablokovali téměř 14 miliard korun s tím, že pocházejí z nelegální privatizace společnosti. Koláček ve středu ale při výslechu před soudem ve švýcarské Bellinzoně konstatoval, že obžaloba „špinavý“ původ těchto peněz neobsahuje.

„Nenalézám v té obžalobě tzv. zdrojový trestný čin. Jsem plně přesvědčen o tom, že jsme MUS zachránili, že jsme vynaložili své schopnosti, aby mohla dále fungovat,“ prohlásil v souvislosti s ovládnutím společnosti ve druhé polovině 90. let, na kterém se podílel s dalšími pěti obžalovanými.

Doly ovládli skrytě za pomoci společnosti Investenergy a nastrčené Appian Group, která na oko zastupovala fiktivní americké investory. Využili k tomu přitom peníze samotné firmy, určené původně na likvidaci starých ekologických zátěží.

Zákon jsme neporušili, chyb jsme se dopustili, tvrdí Koláček 

„Jsem přesvědčen, že jsme během svého počínání nikoho nepoškodili a že jsme nepřekročili rámec zákona. Věřím, že vás o tom přesvědčíme během hlavního líčení,“ prohlásil Koláček. Obžalobu zároveň označil za zmatenou a kritizoval fakt, že podle něj ignoruje výsledky snažení celého managementu.

Ve své výpovědi nicméně Koláček připustil, že skrytá forma privatizace byla chybná. „Uznávám, že jsme si tuto situaci zapříčinili i my sami, když jsme některé věci tajili. V současnosti je mi to líto,“ řekl exšéf dolů s tím, že převádění původního socialistického majetku do soukromých rukou provázely v devadesátých letech zmatky.

„Já jsem se za to, že jsme přidali část k těm zmatkům, české veřejnosti omluvil,“ prohlásil Koláček, který po roce 2004 postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním záležitostem.

Koláček se bojí zvláštních sil

Na otázky týkající se přímo jednotlivých bodů obžaloby Koláček odmítl odpovídat s odkazem na „zvláštní síly“, které se kolem něj prý začaly pohybovat. Vypovídat již dříve odmítli i Koláčkovi společníci Jiří Diviš, Petr Kraus a Marek Čmejla, ti to ovšem zdůvodnili snahou nepoškodit své zájmy v rámci probíhajícího vyšetřování kauzy v Česku.

Koláček se v souvislosti s údajnými „zvláštními silami“ zmínil např. o švýcarském obchodníkovi Alainu Aboudaramovi nebo o Ivanu Morozovi, který je podle Koláčka bývalým agentem československé tajné policie (StB).

Bývalý šéf MUS u soudu připomněl, že nové vyšetřování celé kauzy v České republice se rozjelo v době, kdy byl náměstkem ministra vnitra Morozův syn Michal.

A když byla zablokována konta obžalovaných ve Švýcarsku, údajně se kolem nich začali točit zvláštní lidé. „Byli to právníci a lidé z bezpečnostních složek a začali nám navrhovat, že za určitý podíl na zadržených penězích nám pomohou celou věc ve Švýcarsku vyřídit,“ dodal k tomu Koláček.

Tento týden v úterý odpovídal na otázku soudu jako první z obžalovaných Belgičan Jacques de Groote, jehož výslech skončil ve středu dopoledne. De Groote dopodrobna líčil své působení v čele nastrčených společností Appian, které hrály klíčovou úlohu při nákupu akcií MUS pro nynější obžalované.