„Domnívám se, že Dunaj může v Bratislavě kulminovat až na deseti metrech a v Devíně na 960 centimetrech. Bude to podobné, jako v roce 2002,“ uvedla hydroložka Danica Lešková.

Odborníci však tvrdí, že Bratislava je už mnohem lépe připravená na povodňovou vlnu, než před 11 lety. Postižená místa navštívil v pondělí premiér Robert Fico, který potvrdil, že v hlavním městě je připraveno v záloze 150 vojáků a 300 hasičů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Rozvodněný Dunaj v Bratislavě

Zdroj: Ivan Vilček, Právo

V Bratislavě uzavřeli Vídeňskou silnici a Tyršovo nábřeží a zastavili plavbu lodí. Povodňová vlna míří na Slovensko po toku Dunaje z NěmeckaRakouska. Stoupá i hladina Moravy, která se u Devína vlévá do Dunaje.

Stavba mobilních protipovodňových hrází v bratislavské městské části Devín.

Stavba mobilních protipovodňových hrází v bratislavské městské části Devín.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

V pondělí voda v Devíne zatopila několik sklepů a místní úřad připravoval pytle s pískem. „Pod vodou je cyklistická stezka i chodník pod hradem Devín,“ informovala starostka městské části Devín Ľubica Kolková.

Maďarsko se připravuje na záplavy

Na povodňovou vlnu na Dunaji se připravuje také Maďarsko. V Budapešti očekávají kulminaci na osmi metrech a šedesáti centimetrech. Ministr vnitra Sándor Pintér v pondělí uvedl, že přípravy na povodňovou vlnu jsou v plném proudu. „Vše probíhá podle plánu,“ citovala agentura MTI Pintéra.

Vodohospodář Béla Molnár upřesnil, že na celém toku Dunaje na upevňování hrází pracuje téměř 6000 lidí. Ochranné hráze na obou březích toku Dunaje dosahují na území Maďarska délky téměř tisíc kilometrů.

Mluvčí vlády András Giró-Szász upozornil, že podle zpráv ze zahraničí, musí Maďarsko očekávat na Dunaji v nejbližších dnech padesátiletou vodu.