Podle tureckého ministra vnitra Muammera Gülera bylo během tří dnů protestů zatčeno 1700 lidí v  67 městech, kde se uskutečnilo 235 demonstrací. Turecká asociace lékařů uvedla, že od pátku bylo jen v Istanbulu ošetřeno 484 demonstrantů.

Mešity, obchody i univerzita se v Besiktasi změnily v improvizované ošetřovny pro lidí zraněné při nočních demonstracích. Mnozí lidé zasažení slzným plynem trpěli silným kašlem a zvraceli.

Turecký demonstrant prochází kolem zapáleného auta na náměstí Taksim.

Turecký demonstrant prochází kolem zapáleného auta na náměstí Taksim.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

Okolo fotbalového stadiónu klubu Besiktas Istanbul se podle zpravodajky BBC Louise Greenwoodové sešlo několik tisíc lidí.

Tvrdé byly také noční střety mezi demonstranty a policisty chránícími kancelář premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Uzavřeli příjezdové cesty.

Protivládní demonstranti u zátarasů před sídlem tureckého premiéra Erdogana.

Protivládní demonstranti u zátarasů před sídlem tureckého premiéra Erdogana.

FOTO: Stringer/turkey, Reuters

Bílý dům vyzval v neděli večer obě strany ke klidu. Současně ale byl kritický k zásahům policie, když uvedl, že klidné demonstrace jsou součástí projevů demokracie.

Turecký demonstrant spí v poničeném autě na náměstí Taksim.

Turecký demonstrant spí v poničeném autě na náměstí Taksim.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

Protesty propukly poté, co policie zasáhla 28. května proti malé pokojné demonstraci obyvatel proti kácení stromů v parku Gezi. Nasadila slzný plyn. O den později se v parku sešli další protestující a někteří tam postavili stanový tábor. V pátek 31. května policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v parku. V sobotu se desetitisíce lidí sešly na náměstí Taksim, aby zásah odsoudily. [celá zpráva]

Současně požadovali demisi opresivní vlády. Premiér Erdogan protesty odsoudil a oznámil, že se v parku postaví plánovaný supermarket. V neděli ale odsoudil výstřelky policie a uvedl, že v parku se nepostaví supermarket, ale mešita. [celá zpráva]

V pondělí ale v Maroku zopakoval, že protesty jsou dílem extremistů a obvinil opozici, že vyprovokovala občany. Zcela vyloučil, že by mohlo jít o protest  obdobný dva roky starému arabskému jaru. O možné obdobě arabského jara přitom spekulují zahraniční média v četně listu Le Monde a obávají se ho i investoři, když akcie spadly o pět procent.