Rostoucí paniku ještě posílila zpráva na sociálních sítích, která uváděla, že hmyz se soustřeďuje kolem slavného chrámu Krista Spasitele v centru Moskvy, který je centrem ruského pravoslaví.

Podle entomologů jde o neobvykle masivní výskyt velkých exemplářů z čeledi dvoukřídlého hmyzu muchnicovitých. V Moskvě dosud neznámý druh není prý pro člověka nebezpečný, lidi nenapadá, nemoci nepřenáší a alergie nevyvolává.

Na příčině neobvyklého jevu se ale odborníci neshodují. Podle některých je důvodem neobvyklá vlna veder, která od minulého týdne Moskvu sužuje.

Muchnice janská (Bibio johannis) patří také do čeledi muchnicovitých. Ilustrační foto

Muchnice janská (Bibio johannis) z čeledi muchnicovitých. Ilustrační foto

FOTO: Profimedia.cz

Biolog Sergej Ludanov přičítá podle ruské televize zvýšený výskyt hmyzu klimatickým změnám, podle ekoložky Mariny Krivošejinové je za tím extenzivní ozelenění městského centra.

Útěchou znepokojených Moskvanů prý může být skutečnost, že sama příroda je nezvaných hostů brzy zbaví. Jejich životní cyklus není dlouhý a příčiny pro jejich dlouhodobý pobyt v městské aglomeraci prý neexistují. Už nyní podle agentury Interfax pokrývají chodníky v některých čtvrtích tisíce mrtvých komárů.