Na to, že papežovu minulost poznamenalo potýkání se s diktátorským režimem, během něhož zmizelo v Argentině na 30 000 lidí, upozornily s odkazem na Verbitského knihu agentury už ve čtvrtek. Tehdejší představený jezuitského řádu v Argentině a nynější hlava katolické církve Jorge Mario Bergoglio měl v minulosti odmítnout chránit dva jezuity, kteří pak skončili ve vězení, kde je mučili.

Bergoglio to ve své autorizované biografii popřel a naopak tvrdil, že ve prospěch vězněných intervenoval a vůbec pomáhal disentu a často ukrýval lidi, kterým hrozilo zatčení. [celá zpráva]

Verbitského kniha však hovoří o pravém opaku. Tvrdí, že Bergoglio pomohl ukrýt příslušníky argentinského námořnictva před inspektory Meziamerické rady pro lidská práva a odmítal žádosti o pomoc lidí před terorem vlády, uvedl britský list The Guardian.

Prosili jsme ho o pomoc, tvrdí rodina

Mezi těmi, kdo se na Bergoglia obrátili, byla podle agentury AP i rodina Eleny de la Cuadra, která zmizela v roce 1977, když byla v pátém měsíci těhotenství. Elena byla po porodu ve vězení zabita. Kromě ní zemřeli během diktatury ještě čtyři její příbuzní.

Bergoglio před soudem v roce 2010 uvedl, že se o případech odebírání dětí politicky nepohodlným ženám dozvěděl teprve v roce 1985, tedy dva roky po konci vojenské vlády. Rodina však tvrdí, že ho kontaktovala a prosila o pomoc už v době zmizení Eleny.

Podle Eleniny sestry Estely Bergoglio otci rodiny odvětil, že jeho dcera porodila holčičku Anu, „dítě je vychováváno v dobré rodině“ a „situace je nezvratná“.

Únosy novorozenců argentinskými státními úřady a jejich adopce rodinami napojených na režim byly systematickou praxí, uvedla organizace IJCentral při Mezinárodním trestném soudu (ICC) v Haagu. Římskokatolická církev se v roce 2000 sama omluvila za to, že k vojenské vládě nezaujala odmítavý postoj.

Vatikán nařčení popřel

Vatikán v pátek popřel nařčení, že papež František během vlády vojenské junty v Argentině o porušování lidských práv mlčel.

„Nikdy proti němu nebylo vzneseno věrohodné, konkrétní obvinění,“ prohlásil mluvčí Federico Lombardi. Dodal, že za nařčením stojí „antiklerikální levicové elementy, které běžně na církev útočí“.