Ruská armáda v souladu s tímto rozkazem potřebuje, aby k vojákům z povolání ročně narukovalo 600 tisíc branců, protože povinná vojenská služba v Rusku trvá rok. To donedávna odpovídalo celkovému počtu osmnáctiletých Rusů v každém roce. Takže by museli být odvedeni všichni, což se ovšem nedaří nejen kvůli jejich fyzické nezpůsobilosti. Rusko navíc patří k zemím s nízkou porodností a spíše klesajícím počtem obyvatel. Už během příštích dvou let má počet osmnáctiletých poklesnout pod půl miliónu.

Rusko sice oficiálně uvádí, že jeho ozbrojené síly disponují více než miliónem vojáků v aktivní službě, ale to jsou tabulková čísla. Realita je podle řady jiných zpráv taková, že většina divizí má podstav.

Požadovaný počet vojáků mají do budoucna podle ruských médií zajišťovat v létě vysokoškoláci, kteří by na tři měsíce prázdnin rukovali na vojnu bez přerušení studia. Někteří rektoři prý už s takovým návrhem předběžně vyslovili souhlas.

Nutná modernizace

Ovšem u počtů se snění Kremlu o velikosti armády nezastavilo. Další direktiva žádá, aby do roku 2020 bylo 70 až 100 procent zbraní moderních. V současnosti tvoří moderní zbraně pouze 20 procent výzbroje. List Moscow Times s poukazem na výkonnost zbrojního průmyslu poznamenává, že zde už nepomůže nějaký trik, tady musí jít už o kouzlo.

Rusko se ale svou výzbroj snaží modernizovat, o čemž svědčí zavádění raket Topol M, další testy rakety Bulava, antiraket S-400, bojových letounů páté generace Suchoj T-50, bitevních vrtulníků Mi-28 i Ka-50 a Ka-52.