Berlusconiho vyšetřují kvůli podezření, že zaplatil senátorovi Sergiu De Gregoriovi tři milióny eur (75 miliónů korun) za to, že opustil vládnoucí středolevou koalici. Následkem toho padla v roce 2008 vláda premiéra Romana Prodiho a ve volbách vyhrál Berlusconi, který se udržel u moci do roku 2011.

Znovu zvolen byl po pádu Prodiho kabinetu i senátor De Gregorio, který ve volbách kandidoval za Berlusconiho Lid svobody. V nedělních volbách, které skončily patem, však už nekandidoval. [celá zpráva]

Italská policie v této souvislosti vyzvedla v místní bance bezpečnostní schránku uloženou na Berlusconiho jméno, která by mohla pomoci vyšetřit případ.

Pro Berlusconiho, jehož formace skončila v nedělních a pondělních parlamentních volbách druhá, jde o další z řady vyšetřování, která proti němu justice vede.

Mediálně nejznámější je případ sexu s nezletilou tanečnicí Ruby. V souvislosti s ním je stíhán bývalý premiér i pro zneužití moci, protože se pokusil dívku dostat z vězení. Stíhán je i za to, že poskytl novinám svého bratra tajné informace, které poškodily politického soupeře. Odvolává se i proti čtyřletému trestu za daňový únik.

Berlusconi opakovaně tvrdí, že je nevinný a všechny případy jsou politicky motivované.