"Éra berlusconismu je u konce," prohlásil sice podle ČTK Pier Luigi Bersani, šéf středolevého uskupení kolem Demokratické strany svým příznivcům, ale na jeho slova nemusí dojít.

Původní odhady, že blok středopravých stran kolem Lidu svobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho neuspěl, se totiž zcela nenaplnily. PdL po sečtení prvních hlasů má navrch v boji o Senát, i když ztrácí Sněmovnu.

Pier Luigi Bersani

Pier Luigi Bersani

FOTO: Remo Casilli, Reuters

Třetí místo přisuzují první analýzy protestnímu populistickému hnutí bývalého komika Beppeho Grilla, kterému je přisuzována bezmála pětina odevzdaných hlasů.

I to podle komentátorů přispívá k problémové odpovědi na to, s kým bude vítěz tvořit vládní koalici.

Volební odhad
uskupení kolem stranSněmovnaSenát
Demokratická strana (PD)34,5% 29, 4%
Lid svobody (PdL)29%31,6%

Výsledek voleb může zásadně ovlivnit boj Italů s ekonomickými potížemi a s napětím ho sleduje celá eurozóna.

Volby se uskutečnily v neděli a v pondělí, dva měsíce před řádným termínem poté, co Berlusconiho strana přestala podporovat úřednickou vládu Maria Montiho.

Média označovala volby za „poslední bitvu“ 77letého Silvia Berlusconiho, mediálního magnáta, který po opakovaných úspěších ve volbách proslul skandály, trestními stíháními na jeho osobu a milostnými avantýrami. Berlusconi před volbami prohlašoval, že tentokrát by do premiérského křesla nezamířil, ale nepohrdl by funkcí ministra průmyslu či hospodářství.