Pozvání pro zástupce odsunutých Němců potvrdil Seehofer na tiskové konferenci. „Budou to mimo jiné Bernd Posselt, mluvčí SL, a Pany, předseda organizace,“ potvrdil Právu v Mnichově zdroj ze Seehoferova úřadu.

Až dosud žádný předseda české vlády nezasedl k témuž stolu s představiteli Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa.

Nečas se s Posseltem i Panym setkal už odpoledne při vstupu do koncentračního tábora v Dachau, který nacisté zřídili vůbec jako první. Bavorský premiér Horst Seehofer mu oba představil a předseda české vlády si s nimi potřásl rukou.

Nečas se minulosti nevyhýbá

Po jednání Nečas a Seehofer oznámili, že se ministerští předsedové ČR a největší německé spolkové země budou scházet pravidelně jednou ročně. Ještě letos by Seehofer měl znovu navštívit Prahu.

V otázce česko-německé minulosti a poválečného vysídlení sudetských Němců oba politici zdůraznili, že se tomuto citlivému tématu nechtějí vyhýbat. Nečas se mu chce věnovat i ve svém čtvrtečním projevu v bavorském zemském sněmu, kde vystoupí jako vůbec první český premiér. "Naše vztahy jsou orientovány do budoucnosti, nicméně nikdo se té minulosti nevyhýbá. A proto se této minulosti nevyhnu ani ve svém projevu před bavorským zemským sněmem," řekl Nečas.

Bavorský premiér k tomu dodal, že obě strany mají na poválečnou minulost dál rozdílný právní pohled. "To ale nic nemění na našem dobrém partnerství pro budoucnost," konstatoval Seehofer.