„Byli tam pacienti tak zoufalí po vodě, že pili špinavou vodu z váz,“ prohlásil předseda vlády před znechucenými zákonodárci. Cameron se za tento „odporný výčet pochybení“ pacientům a jejich rodinám omluvil.

Agentura Reuters poukázala, že je to asi nejhorší skandál systému bezplatného poskytnutí péče NHS od jeho založení po válce. Přístup k pacientům v Británii se podle Reuters musí zásadně změnit.

Vládní zpráva o 3 000 stranách mimo jiné uvádí: „Toto je příběh děsivého a zbytečného utrpení stovek lidí.“ Její autor, právník Robert Francis, dodal, že „selhal systém, který ignoroval varovná znamení a upřednostnil korporátní zájem a finance“. Také uvedl, že v nemocnici panovala spiklenecká atmosféra proti každému, kdo na neduhy poukázal. Vedení se zaměřovalo jen na „úzkoprsé byrokratické cíle a vyvážení rozpočtů“.

„Starší a zranitelní pacienti byli ponecháváni neumytí, nenasycení a nenapojení. Byli připraveni o důstojnost a úctu. Někteří z nich museli činit svoji potřebu na lůžkách, když jim nikdo nepomohl na toaletu,“ poznamenal Francis.

Vládě i zdravotníkům přednesl 290 doporučení.