„Těch dvanáct dramatických svědectví vyvrací všeobecně rozšiřované tvrzení, že mezi polskými katolickými kněžími neexistuje pedofilie,“ řekl autor polskému rádiu Tok FM.

„Polská katolická církev má dlouholetou tradici v zamlčování a utajování tohoto závažného problému. Místo toho, aby obětem pedofilie pomohla překonat trauma, které jim přivodili pedofilní kněží, stará se hlavně o to, aby nebylo pošpiněné její jméno,“ dodal Overbeek.

O mimořádně závažný a hrozivý problém podle něj jde i proto, že „katolická církev v Polsku vystupuje jako morální autorita číslo jedna.“

Na knize Overbeek pracoval rok a půl. Během té doby se sešel s desítkami obětí polských pedofilních kněží. Většina mluvila o svých krušných zážitcích s velkými obavami a strachem, protože jde o vysoce tabuizované téma. „Mně ale nic nehrozí, a proto jsem se rozhodl jejich výpovědi zveřejnit,“ řekl zpravodaj. Dodal, že více obětí pedofilie s ním hovořilo o svých problémech vůbec poprvé v životě. Nedokázali si ani představit, co by je čekalo, kdyby uvedli jména své nebo kněží, kteří je zneužívali.

V knize se autor ptá, proč polská média chrání kněze, kteří jsou vlastně nemocní, a proč nečiní zodpovědnými biskupy, kteří většinou o problému vědí. Také se táže, proč se neobjevila reakce episkopátu či dalších vysokých katolických institucí v Polsku. Hlavně se ale ptá, proč mají zneužití panický strach promluvit o tragédii, která je poznamenala a proč polská veřejnost akceptuje stav, kdy církev kryje pedofilii.