Hlavní obsah

Německý a rakouský tisk oceňuje Schwarzenbergovu upřímnost k odsunu

Vyjádření Karla Schwarzenberga o tom, že poválečný odsun Němců z Československa byl z dnešního pohledu porušením lidských práv a že někdejší prezident Edvard Beneš by se za to ocitl před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu, vyzdvihuje ve svém sobotním vydání německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Karel Schwarzenberg

Článek

Zdůrazňuje, že žádný český politik, který se uchází o významné postavení, podobný názor ještě nevyslovil. Rakouský list Die Presse zase soudí, že debata o Schwarzenbergově vlastenectví může být pro Čechy lakmusovým papírkem jejich vyzrálosti.

Schwarzenberg hovořil o odsunu ve čtvrteční televizní předvolební debatě. "Já jsem vždy říkal a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu," řekl šéf české diplomacie.

Německý deník konstatuje, že i když odevšad zaznívají konejšivá slova o tom, že dekrety prezidenta Beneše, které Němce zbavily občanských práv, už jsou politicky i právně zastaralé, české soudy to vidí "diferencovaněji".

Prubířský kámen voleb

Nyní se však otázka, jak to Češi s dekrety myslí, stala prubířským kamenem prezidentských voleb. Oba hlavní kandidáti se přitom v názoru na tyto dokumenty liší, neboť pro Miloše Zemana jsou nedílnou součástí českého právního řádu.

"Mnohé Čechy by ovšem mohlo šokovat Schwarzenbergovo vyjádření, že tehdejší činy by podle dnešních měřítek byly odsouzeny jaké těžké porušení lidských práv a Beneš by se ocitl před trestním soudem v Haagu. Žádný pražský politik, který se ucházel o významné postavení, dosud nic podobného neřekl. Ani Václav Havel. České volby proto budou opravdu napínavé," uvádí Frankfurter Allgemeine.

Přímočarost může být nebezpečná

Rakouský list Die Presse pod titulkem Nebezpečná přímočarost připomíná, že názory českého ministra zahraničí na vyhnání sudetských Němců nejsou ničím novým.

"Skutečnost, že političtí odpůrci nyní Schwarzenberga s pěnou u úst obviňují z vlastizrady, nemá moc co do činění s podstatou věci, ale spíše s tím, že se v Česku bude volit prezident a ministr zahraničí má dobré vyhlídky na vítězství. Svou autentičností v živém televizním přenosu tak Schwarzenberg možná udělal svým protivníkům radost. Tato přímočarost mu přináší sympatie, ale může pro něj být v den voleb osudová."

"Debata o Schwarzenbergově vlastenectví je před volbami také lakmusovým testem: Z volebního výsledku bude totiž možné vyčíst, zda jsou Češi téměř 70 let po válce schopni střízlivě pohlížet na citlivé sudetoněmecké téma a nepropadnou vlasteneckým výlevům. I kdyby měl nyní Schwarzenberg ztroskotat, výrazně svým krajanům posloužil," uzavírá Die Presse.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám