Opozice to považuje za nepřípustný zásah do vztahu mezi parlamentem a prezidentem. Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), Slovenská demokratická a křesťanská unie, strana Most-Híd a strana Svoboda a Solidarita získaly 44 podpisů poslanců pod návrh na žalobu na prezidenta. Parlament ji nyní bude muset projednat do 30 dnů.

Na to, aby se návrh dostal k ústavnímu soudu, potřebuje získat minimálně 90 hlasů. Vládní strana Směr-sociální demokracie však disponuje v 150členném parlamentu 83 hlasy, takže je tento pokus odsouzený k neúspěchu.

Opozice se také pokusila svolat mimořádnou schůzi parlamentu, na níž měl Gašparovič vysvětlit důvody nejmenování Čentéše do funkce generálního prokurátora. Vládní strana Směr-sociální demokracie však konání schůze zablokovala.

Fico: Je to útok proti státnosti

Předseda vlády Robert Fico označil iniciativu opozice za útok proti státnosti. „Tady nejde o osobu Ivana Gašparoviče, ale o prezidenta Slovenské republiky. Je smutné, že se to děje v čase, kdy si připomínáme dvacáté výročí vzniku Slovenské republiky,“ uvedl Fico.

Slovenská ústava umožňuje stíhat prezidenta pouze za úmyslné porušení ústavy nebo za vlastizradu.