„Ministerstvo zahraničních věcí ČR právě obdrželo informaci, že dva čeští občané Ivan Buchta a Martin Pezlar, kteří byli od září 2012 zadržováni v Řecku, byli propuštěni po předchozím složení kauce z vazby,“ uvedl tiskový odbor úřadu.

Na české ambasádě v Aténách dostanou muži náhradní cestovní doklady pro cestu do vlasti. Buchta s Pezlarem se vrátí do ČR ve čtvrtek, diplomacie jim nabídla možnost ve středu přespat v prostorách ambasády.

Řekové vinili Čechy z vojenské špionáže. Oba pracují ve firmě vyrábějící počítačové hry. Podle Řeků na ostrově Limnos natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro vznikající bojovou počítačovou hru. Jejich zaměstnavatel i advokátka to odmítli.

Na obranu zadržovaných se postavil i prezident Václav Klaus, když se dopisem obrátil na svůj řecký protějšek Karolose Papouliase s žádostí, aby byli Češi propuštěni.

Češi se podle slov šéfa české diplomacie musejí dál před řeckými úřady zodpovídat, ale stíháni budou na svobodě. V případě odsouzení jim hrozí 5 až 20 let vězení.