"V současnosti převažují u mnoha občanek a občanů (EU) především obavy a strach. V mnoha věcech EU opravdu nesplnila všechny naděje, které jsme do ní vkládali," uvedl Gauck v projevu, který zveřejnil jeho úřad na svých internetových stránkách. "Svoboda a odpovědnost, nároky a úsilí, trh a stát - to všechno dát znovu do dobré rovnováhy musí být náš cíl v Evropě," pokračoval.

"Nemůžeme si být jistí, jak to dopadne. Jsem si ale jistý, že má smysl pokusit se společně překonat krize a zajistit Evropu jako velký prostor svobody," dodal německý prezident, který dnes Klause na berlínském zámku Bellevue uvítal s nejvyššími vojenskými poctami.

Český prezident Václav Klaus na berlínském zámku Bellevue, kde ho přijal jeho německý protějšek Joachim Gauck.

Český prezident Václav Klaus na berlínském zámku Bellevue, kde ho přijal jeho německý protějšek Joachim Gauck.

FOTO: Filip Nerad, ČTK

Český prezident se v projevu, jehož text byl zveřejněn na jeho internetových stránkách, vyhnul kritice současného směřování EU a prohlubování evropské integrace, jejichž je Berlín zastáncem a hnací silou. Vyzdvihl naopak význam Německa jako důležitého obchodního partnera a spojence České republiky a připomněl Gauckovu návštěvu Česka loni v říjnu. Německý prezident tehdy vůbec poprvé zavítal i do Lidic a podle Klause ukázal, že "návštěva hlavy státu nemusí být jen věcí zdvořilosti, ale může dávat i nové impulzy".

Prezident ČR Václav Klaus a manželkou Livií (druhá zleva) s německým prezidentem Joachimem Gauckem a jeho životní družkou Danielou Schadtovou.

Prezident ČR Václav Klaus s manželkou Livií (druhá zleva) a s německým prezidentem Joachimem Gauckem a jeho životní družkou Danielou Schadtovou.

FOTO: Filip Nerad, ČTK

Kromě Gaucka a kancléřky Angely Merkelové se v Berlíně Klaus sešel ještě s předsedou dolní parlamentní komory Norbertem Lammertem.

Václav Klaus ve funkci prezidenta končí začátkem března.