Jennifer Wederellová trpěla cystickou fibrózou od svých dvou let. Když jí bylo přes dvacet, neobešla se už bez nepřetržitého umělého přísunu kyslíku. Cystická fibróza je v její rodině dědičná, zemřel na ni i její starší bratr.

Lékaři rozhodli, že výměna plic je nezbytná, načež mladá žena čekala rok a půl na dárce. V dubnu 2011 byly náhradní plíce k dispozici a Wederellová svolila k operaci.

„Čekali jsme na tu chvíli roky,“ popsal otec Colin Grannell. Dodal, že všichni doufali ve zlepšení zdravotního stavu dcery, které také nastalo. V září se Jennifer zasnoubila a později vdala. Radost však překazila další prohlídka letos v únoru, kdy jí lékaři na plicích objevili zhoubný nádor. Teprve tehdy se Wederellová dozvěděla, že dostala plíce od dárce ve středních letech, který kouřil 20 cigaret denně.

„Náš šok se v tu ránu proměnil v hněv,“ řekl Grannell. Lékaři před operací dceři objasnili veškerá rizika, ale ani jedinkrát se nezmínili o tom, že plíce jsou od silného kuřáka.

V srpnu, 16 měsíců od operace, pacientka zemřela na rakovinu. „Zemřela smrtí, která byla určena někomu jinému,“ komentoval Grannell. Dcera Jennifer by podle jeho slov nikdy k transplantaci za takových okolností nesvolila.

Neměli bychom orgány, brání se nemocnice

Londýnská nemocnice The Royal Brompton se rodině omluvila. „Uznáváme, že Jennifer měla dostat příležitost rozhodnout se. Za toto opomenutí jsme se hluboce omluvili,“ uvedlo její vedení v prohlášení. Doplnilo, že se nicméně stává zřídka, aby pacienti specifikovali, že nechtějí plíce po kuřákovi, i když jsou orgány uznány klinicky zdravými. „Je to proto, že rizika jsou v případě odmítnutí darovaných plic a rozhodnutí pacienta, že bude dál čekat na vhodné orgány, mnohem vyšší,“ podotkla nemocnice.

Lékaři dále poznamenali, že kdyby se nevyužívaly plíce po kuřácích, počet darovaných orgánů by poklesl téměř o polovinu. „Bohužel by počet plic použitelných k transplantaci klesl o 40 procent. Seznam osob, které čekají na výměnu, by narostl a mnohem víc pacientů by bez transplantace zemřelo,“ píše se v prohlášení.

V České republice se plíce od silných kuřáků netransplantují. Orgány se navíc chemicky čistí a tento postup novou metodou má být od Nového roku v ČR standardní.