Neuron je prvním bezpilotním bojovým letounem vyvinutým v Evropě, který vzlétl do vzduchu. Je mnohem modernější než současné masivně nasazované stroje MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper. Podobá se nápadně americkým stojům X-47B společnosti Northrop Grumman, který vzlétal na začátku loňského roku (více zde) a už se připravuje na testy na použití na letadlových lodích, přičemž absolvoval i simulovaná přistání s pomocí přistávacího háku, a stroji Phantom Ray Boeingu, který jej vyvíjí na vlastní náklady.

Neuron na ranveji

Neuron na ranveji

FOTO: Dassault Aviation

Stroj dlouhý deset metrů o rozpětí dvanáct metrů poháněný motorem Rolls-Royce Turbomeca Adour vyroloval z továrny Dassault Aviation letos 20. ledna.

Neuron na letištní ploše

Neuron na letištní ploše

FOTO: Dassault Aviation

Po prvním letu bude v příštím roce dále testován ve Francii. Pak bude přepraven na švédskou střelnici Vidsel a nakonec do Perdasdefogu v Itálii, kde se ověří, nakolik je neviditelný pro radary a zda je schopen shazovat přesně naváděnou munici ze své pumovnice.

Neuron startuje.

Neuron startuje.

FOTO: Dassault Aviation

Podobný stroj Taranis vyvíjí britský koncern BAE Systems. Vyroloval 12. července 2010 a podrobil se dalším pozemním zkouškám. První let plánovaný na loňský rok se ale neuskutečnil ani v roce 2011, jak bylo plánováno, ani v roce 2012 a byl odložen na začátek roku 2013. Taranis je dlouhý 11 metrů a má rozpětí devět metrů. [celá zpráva]

Video

Bezpilotní americký letoun X-47B