Prezident Klaus svůj projev zahájil větou: "Sešli jsme se na tomto historickém místě, abychom si připomněli, že novodobému českému státu přibyl další rok. Od vzniku naší republiky zanedlouho uplyne již sto let."

DOKUMENT: Projev prezidenta republiky ke státnímu svátku 28. října 2012

„Byl to ale i společný stát Čechů a Slováků a oba národy v něm měly, nebo alespoň měly mít, rovnocenné postavení. Když tedy Klaus tento stát označuje jen za stát Čechů, může to být proto, že si skutečně myslí, že šlo jen o rozšířené Česko, v němž byli ostatní jakýmsi bezvýznamným přívěskem, co ani nestojí za zmínku. Nebo to tvrdí, protože už dlouho systematicky brnká na struny českého nacionalismu a samolibosti, aby si budoval popularitu. Nejspíš to bude obojí,“ píše Sme.

Komentátor označil českého prezidenta za celkem inteligentního, vzdělaného a pracovitého. „Když tedy začne říkat hlouposti a věci v rozporu s realitou, což dělá téměř vždy, když promluví, je těžké se rozhodnout, zda si vážně myslí to, co plácá, nebo jen záměrně vodí za nos. Protože je ale každý člověk včetně Klause tvor složitý, pravděpodobně to bude jedno i druhé,“ konstatoval komentátor deníku Sme.