Žádost o povolení referenda předložili do parlamentu poslanci Republikánské levice Katalánska (ERC). Jejich požadavek byl dalším projevem sílících separatistických nálad v autonomní oblasti, která se v posledních týdnech stále víc snaží emancipovat se od Madridu.

Katalánsko v září žádalo centrální španělskou vládu o vytvoření vlastního úřadu pro výběr daní. Španělský konzervativní premiér Mariano Rajoy to odmítl kvůli údajné neslučitelnosti s ústavním pořádkem. Později Rajoy prohlásil, že separatisté žádající větší autonomii Katalánska chtějí Španělsko zničit.

FOTO: Novinky

Katalánsko je hospodářsky nejvýkonnějším regionem Španělska, ale také jedním z nejzadluženějších. Vládu v Madridu požádala ústřední vládu o finanční pomoc přesahující pět miliard eur (přes 125 miliard korun).

Katalánsko má 7,6 miliónu obyvatel. Už dnes jsou Katalánci uznáváni jako národnostní skupina a katalánština je v regionu jedním z úředních jazyků. Katalánsko desetiletí usiluje o ještě větší autonomii a podle nejnovějších průzkumů by si více než polovina Katalánců přála vytvoření samostatného státu.