"Bude to návštěva, která se samozřejmě odehraje na pozadí velmi obtížné situace, jíž nyní Řecko prochází," řekl Seibert. "Pozorujeme, že reformní snahy se za Samarasovy vlády zintenzivnily, a chceme je podpořit," řekl Merkelové mluvčí Steffan Seibert.

Bez další půjčky Řecko do Vánoc nevydrží

Samaras německému listu Handelsblatt řekl, že Merkelová je pro něj "spolehlivou oporou" a že spolu mají "velmi dobrý vztah". Samaras také v rozhovoru pro list řekl, že jeho vláda vydrží s penězi bez uvolnění další části mezinárodní úvěrové pomoci maximálně do konce listopadu.

Řecká veřejnost vnímá Německo jako zemi, která prosazuje politiku drastických úspor, která je v zemi vysoce nepopulární. Protiněmecké nálady povzbuzují řecká média, která už Merkelovou zobrazila v nacistické uniformě, s hitlerovským knírkem pod nosem nebo jako cirkusového krotitele s bičem v ruce. V létě ji jeden bulvární časopis obvinil ze zločinů proti lidskosti na Řecích a jeho vydavatel za to na ni podal žalobu u Mezinárodního trestního soudu.

Německá kancelářka Angela Merkelová a šéfka Mezinárodního měnového fondu Cristine Lagardeová jako škodné vrány na plakátu před řeckým parlamentem.

Německá kancléřka Angela Merkelová a šéfka Mezinárodního měnového fondu Cristine Lagardeová jako škodné vrány na plakátu před řeckým parlamentem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných balících od Evropské unieMezinárodního měnového fondu (MMF). Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a ke zvýšení daní.
Řecká vládní koalice se minulý týden dohodla na úsporných opatřeních v objemu zhruba 11,5 miliardy eur (287 miliard Kč) pro příští dva roky. Opatření jsou potřebná k získání dalších peněz z mezinárodní úvěrové pomoci a nyní je studují inspektoři Evropské komise, ECB a MMF. Na jejich rozhodnutí bude záviset, zda Řecko získá dalších 31,5 miliardy eur z úvěrové pomoci.