Má se jednat o úplatky ve výši 2,5 miliónu eur za to, že se švýcarské konsorcium mohlo podílet na dodávkách technologií na stavbu Braniska.

„Forma tunelování byla primitivní. Vystavovaly se faktury za fiktivní práce a peníze končily na švýcarských kontech. Našly se konkrétní účty představitelů Slovenské správy cest nominovaných stranou Slovenská demokratická a křesťanská unie. Nikdy se však nepovedlo nalézt důkazy, které by dokazovaly korupci. Proto podporuji mezinárodní spolupráci mezi slovenskou a švýcarskou policií,“ uvedl Fico.

Premiér upozornil na to, že pokud občan Švýcarska podplácel úředníky na Slovensku, tito úředníci se musí odhalit. „Tunel byl dražší o více než dvě miliardy korun a bylo podepsáno 76 dodatků,“ konstatoval.

Švýcarská média se v této souvislosti zmiňují o Švýcarovi slovenského původu Jánu Godáňovi, který zastupoval konsorcium Erga Suisse. Švýcarská prokuratura tvrdí, že Godáň v červenci 2001 a v červnu 2002 použil peníze konsorcia k úplatkům a maskoval to fiktivními smlouvami a účty. Godáň všechna obvinění odmítl a vyjádřil přesvědčení, že u soudu prokáže svou nevinu.