Asi 200 Romů muselo ve čtvrtek opustit tábory v Hellemmesu a ve Villeneuve d´Ascq v oblasti Lille. Ve středu byl pak uzavřen nelegální tábor v 19. pařížském obvodu, kde bylo 160 Romů. Dalších 200 Romů muselo od neděle opustit tři tábory v Lyonu.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Nelegální romský tábor ve francouzském Hellemmesu

Na 240 rumunských Romů, především z oblasti Lyonu, bylo pak posazeno do letadla do Bukurešti, když souhlasili, že se dobrovolně vrátí domů. Dostali tři sta eur, což obhájce práv Romů označil za mrhání veřejnými prostředky, protože se mnozí z nich do Francie opět vrátí.

Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq.

Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq.

FOTO: Pascal Rossignol , Reuters

Kritici zásahů se pustili do Hollanda, že postupuje stejně jako jeho pravicový předchůdce Nicolas Sarkozy. Ten čelil kvůli likvidaci nelegálních romských táborů kritice v celé EU.

Romové tlačí karavan u Villeneuve d'Ascq.

Romové tlačí karavan u Villeneuve d'Ascq.

FOTO: Pascal Rossignol , Reuters

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls se ve středu hájil, že uzavření byla zákonná. Soud rozhodl odstranit tábory bez výhrad. Zdůraznil, že tábory neměly žádná sanitární zařízení, což je podle něj neakceptovatelné. Dodal také, že tábory komplikovaly život dělníků v nedalekých obytných čtvrtích, protože v nich docházelo často k nepokojům.