Šéf koaličních liberálních demokratů Nick Clegg přitom po nezdaru reformy Sněmovny lordů, která byla důležitá pro jeho stranu, v pondělí prohlásil, že konzervativci nedodrželi dohodu, na jejímž půdoryse vláda vznikla. Proto podle něj liberální demokraté zablokují změny poslaneckých mandátů, na kterých záleží toryům.

"Máme zde zásadní neshody," řekl Cameron v rozhlasovém rozhovoru. Ujistil však, že rozpory neovlivní to, "na čem opravdu záleží", tedy snahy o oživení ekonomiky. Tvrdil také, že má s Cleggem "dobré pracovní vztahy", ale vzhledem k tomu, že vedou dvě různé strany, tak "budou spory a neshody".

Britští komentátoři spekulují, zda první britská vládní koalice od druhé světové války, která vznikla po volbách v květnu 2010, vydrží podle plánů do dalšího hlasování v roce 2015. "Myslím, že premiér Cameron má 18 měsíců na to, aby věci zlepšil," řekl Tim Montgomerie, který řídí webovou stránku Conservative Home.

Britský vicepremiér Nick Clegg

Britský vicepremiér Nick Clegg

FOTO: Oli Scarff/POOL, Reuters

Podle politologa Patricka Dunleavyho z Londýnské ekonomické školy by mohl Cameron rozbít koalici a rozhodnout se pro předčasné volby již začátkem příštího roku, pokud se bude ekonomická krize dál prohlubovat a s ní klesat i obliba koalice. V takovém případě by byl Cameron podle Dunleavyho bláhový, kdyby chtěl "v koalici klopýtat až do roku 2015".

Podle posledního průzkumu institutu YouGov by opoziční labouristy volilo 44 procent Britů, 34 procent konzervativce a deset procent liberální demokraty.