"Pan Eriksson pracoval v Minsku sedm let. Během té doby se neřídil tím, aby posiloval bělorusko-švédské vztahy, nýbrž aby je ničil," řekl agentuře Reuters v pátek mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Andrej Savinych.

Velvyslanec musel opustit Bělorusko po reklamní akci na podporu demokracie, při které na začátku července shodilo letadlo najaté švédskou firmou osm set plyšových medvědů s nápisem "nás nelze umlčet" na běloruské území. Kvůli akci už dříve odvolal běloruský prezident Alexandr Lukašenko generála, majícího na starost protivzdušnou obranu. [celá zpráva]

Plyšoví parašutisté snášející se na Bělorusko

Plyšoví parašutisté snášející se na Bělorusko

FOTO: Studio Total

"Lukašenkův režim v Bělorusku se rozhodl vyhostit našeho velvyslance," řekl Bildt agentuře Reuters a dodal: "Velvyslance obvinili. Obvinění jsou nepodložená. V zásadě jde o to, že se Švédsko se angažuje v otázce demokracie a lidských práv v Bělorusku."

Bildt dodal, že Bělorusko označilo velvyslance za osobu v zemi nežádoucí a že jedním z důvodů byly schůzky Erikssona s běloruskou opozicí. Dalším bylo to, že věnoval knihy o lidských právech univerzitní knihovně v Minsku. O plyšových medvědech se Bildt nezmínil.