Plán byl odhalen loni v lednu, když v pronajatém bytu v Oděse náhodně vybuchla nálož, kterou atentátníci sestavovali. V troskách bytu zahynul třetí předpokládaný společník, Čečenec Ruslan Madajev, popálený Pjanzin byl převezen do nemocnice a Osmajev prchl, než se jej SBU podařilo vypátrat a zatknout. Oba byli obviněni z nezákonného držení zbraní a trhavin.

Na případu pak dodaly na závažnosti informace od kolegů z ruské tajné služby FSB, že Osmajev byl už zapleten do nepodařeného atentátu na čečenského vládce Ramzana Kadyrova v Moskvě před pěti lety.

Po ruské žádosti o vydání se Osmajev koncem února přiznal k přípravě teroristických útoků v Rusku, které měly vyvrcholit atentátem na tehdejšího premiéra a prezidentského kandidáta Putina. [celá zpráva]

Videonahrávka s doznáním se vzápětí stala senzací v ruských a ukrajinských médiích. Případ převzali vyšetřovatelé SBU. Obvinění byla překvalifikována a ještě je posílila podezření, že Osmajev chystal v Oděse další atentát na Kadyrova během boxerského zápasu v červnu 2011 mezi americkým a čečenským borcem. [celá zpráva]

Ruská opozice měla podezření, že zpráva o chystaném atentátu byla součástí Putinovy předvolební kampaně. Premiér a někdejší šéf Kremlu volby vyhrál už v prvním kole 4. března a do prezidentské funkce se vrátil počátkem května.