„Hry představují atraktivní cíl pro naše nepřátele, protože budou měsíc v centru pozornosti světa,“ citoval list The Washington Post šéfa MI5 Jonathana Evanse, který varování doplnil ujištěním, že „hry nejsou snadný terč a skutečnost, že jsme tady i v zahraničí zlikvidovali řadu teroristických spiknutí, demonstruje, že Spojené království není snadný cíl pro terorismus“.

„Z našeho vyhodnocení plyne, že Británie od 11. září zažívá každý rok zkušenost s jednou vážnou teroristickou hrozbu,“ řekl dále šéf MI5 v pondělí v jednom ze svých vzácných veřejných vystoupení. Od roku 2001 vzrostl počet mužů u MI5 z 1800 na 3800.

Evans dodal, že donedávna 75 procent bylo spojeno s AfghánistánemPákistánem, ale díky úsilí Británie a jejích spojenců je to už jen 50 procent. Současně ale uvedl, že terorismus se šíří do dalších zemí zejména přes odnože Al-Káidy v Jemenu, Somálsku a Mali.

Arabské jaro využili teroristé

V souvislosti s tím, zmínil, že arabské jaro, při němž loni padlo několik prohnilých režimů, využili také teroristé na tuto organizaci napojení: „Někteří opět hledají domov v Arabském světě. Také malé množství Britů toužících vést džihád odjíždí do arabských zemí, kde hledají možnost výcviku a šance pro uplatnění svých militantních aktivit, jako to dělali v Somálsku a v Jemenu. Někteří se pak vracejí do Spojeného království a představují nebezpečí. To je nový znepokojivý vývoj.“

Doplnil, že se ale nesmí podceňovat ani nebezpečí z Íránu. V této souvislosti zmínil nedávné atentáty na izraelské diplomaty v Indii a Ázerbájdžánu. [celá zpráva]

Evans také varoval před rostoucí hrozbou kybernetického terorismu. Zmínil útok na nejmenovanou londýnskou firmu, která tak přišla o 800 miliónů liber.