Venizelos se v nutnosti rychlého sestavení vlády shoduje se šéfem Nové demokracie Antonisem Samarasem a prezidentem Karolosem Papuliasem: "Vláda musí být vytvořena v nejbližším možném termínu. V této chvíli je možné říci, že by se tak mohlo stát do středečního poledne."

Vládu se pokouší sestavit Samaras, kterého tím pověřil prezident s tím, že by měla vzniknout rychle. Prezident to chtěl původně už v pondělí, Samaras pak hovořil o úterku jako o nejzazším termínu. Musí ji podle zákona sestavit do tří dnů od pověření, tedy do středeční noci. [celá zpráva]

Předseda řecké pravicové Nové demokracie Antonis Samaras

Předseda řecké pravicové Nové demokracie Antonis Samaras

FOTO: Petrs Giannakouris, Reuters

Venizelos se v úterý večer zúčastnil schůzky svolané šéfem ND Samarasem, které byla přítomna ještě Demokratická levice (DIMAR), jež v nedělních volbách získala 17 mandátů. Koalice ND, PASOK a DIMAR by měla ve třísetčlenném řeckém parlamentu poměrně stabilní většinu 179 hlasů. Koalici by ale mohli utvořit i samotní socialisté s Novou demokracií, ale Samaras od počátku mluvil o snaze sestavit vládu národní jednoty.

Samaras potřebuje v parlamentu silnou podporu, aby mohl dál prosazovat politiku razantních škrtů, jimiž je podmíněna pomoc ze strany EUMMF. Širokou koalici chce i proto, aby nepopulární opatření nepadala jen na hlavu Nové demokracie.

PASOK váhá

PASOK ale zatím neví, zda vstoupí do vlády, i když její projekt "z celého srdce" podporuje. "Nejdůležitějším problémem není složení nové vlády, ale sestava týmu pro sjednání co nejvýhodnějších podmínek záchranné půjčky," řekl Venizelos a dodal: "Budeme mobilizovat naše zahraniční kontakty, využijeme všech našich zkušeností."

Šéf řeckých socialistů PASOK Evangelos Venizelos

Šéf řeckých socialistů PASOK Evangelos Venizelos

FOTO: Yorgos Karahalis , Reuters

PASOK se stejně jako Nová demokracie zavázal dodržet slib tvrdých úsporných kroků, které musí Řecko podniknout výměnou za sérii záchranných půjček. Socialisté ale mají v úmyslu posunout o dva roky harmonogram těchto kroků tak, aby jejich dopad na obyvatelstvo byl mírnější.

Sedmatřicetiletý Alexis Tsipras (uprostřed) přichází na jednání s prezidentem.

Sedmatřicetiletý šéf SYRIZA  Alexis Tsipras (uprostřed)

FOTO: Yorgos Karahalis, Reuters

Pokud Samaras vládu nesestaví, šanci by měla dostat radikální levicová SYRIZA, v nedělních volbách druhá. Její vůdce Alexis Tsipras ale prohlásil, že se o sestavení vlády pokoušet nehodlá. Odpůrci škrtů nemají v parlamentu většinu, a dávají proto přednost tomu dělat silnou opozici. Třetí ve volbách skončil PASOK.