„Začali jsme sexuální hrátky, pak jsem ho zabila,“ tvrdila Češka policistům s tím, že jednala v sebeobraně. Novotná se po činu sama rozhodla vyhledat policejní stanici.

Soudkyně Clarková při čtení rozsudku v úterý odsoudila skutečnost, že Novotná umírajícímu nepomohla.

Devětatřicetiletého Ramanauskase našli v tratolišti krve v jeho ložnici, ve vedlejší skříňce měl množství sexuálních pomůcek. Novotná tvrdila, že na ni Litevec sexuálně zaútočil, proto použila nůž, když ho předtím spoutala.

„Okolnosti byly neobvyklé a porota přijala tvrzení, že jste byla vystavena provokaci v nějaké formě sexuálního útoku. To ale neospravedlňuje zabití,“ uvedla soudkyně.

Novotná a Ramanauskas pracovali na stejné formě. V osudný den na počátku října se spolu vydali nakoupit alkohol. Litevec později pozval Češku do svého pokoje v domě, do něhož se Novotná teprve před krátkým časem nastěhovala.

Pronásledoval ji do kuchyně

Novotná údajně z pokoje utekla, ale Ramanauskas ji pronásledoval do kuchyně, kde se s ní snažil tančit a dále se jí dotýkat. Na to se s ním měla mladá žena vrátit do pokoje, kde se svlékla do půl těla; poté si odskočila do kuchyně pro nůž. Pak muži utáhla šňůru od nočního prádla kolem krku a zavázala oči, načež mu zasadila šest bodných ran.

Podle právního zástupce Novotné byla žena vystrašená také proto, že ji v dětství zneužíval její dědeček. To sice podle skotského serveru stv.tv nebylo nezávisle potvrzeno, ale tvrzení se nevylučuje s ženiným psychickým profilem.