„Nepotřebujeme pouze měnovou unii, ale také takzvanou fiskální unii, více společnou rozpočtovou politiku,“ prohlásila kancléřka. Následně zdůraznila, že je nezbytná i politická unie: „To znamená, že v budoucnu krok po kroku musíme přepustit víc pravomocí Evropě a nechat Evropě větší možnost dohledu“.

Merkelová dala poprvé hlasitě na srozuměnou, že se nechce zdržovat souhlasem všech 27 členských států Evropské unie. Všichni by měli mít možnost se připojit, ale projekt kompaktnějšího ekonomického svazku by neměl uváznout na místě, „protože některý (stát) se ještě nechce přidat“.

Summit v Bruselu se má uskutečnit 28. června. Merkelová upozornila, že nebude znamenat velký třesk v rámci řešení problémů Evropské unie, nicméně bude první po nových předčasných volbách v Řecku i volebním hlasování ve Francii, kde se očekává vítězství socialistů prezidenta Francoise Hollanda, který žádá nové přístupy při řešení ekonomických potíží eurozóny, potažmo Evropské unie. Paříž navíc tradičně nerada rozšiřuje pravomoci Evropské komisi.

Vystoupení Merkelové se uskutečnilo na pozadí výzev uvnitř eurozóny k vytvoření bankovní unie tváří v tvář šířící se dluhové krizi. Německo volání po takovém řešení nahlas odráží. [celá zpráva]