Po letech jednání mají RuskoEU dobrou příležitost si vytyčit strategické cíle a naplánovat dlouhodobou spolupráci, prohlásil Putin a lobboval: "Skutečné partnerství ale není možné, když existuje vízová bariéra." Dodal, že Rusko musí být bráno jako rovnocenný parter,  jemuž se nebudou dávat politická kázání.

Putin současně čelí tlaku, aby Moskva přestala podporovat syrského prezidenta Bašára Asada, i když už na nedělním setkání účastníků summitu zaznělo, že se unii nepodaří změnit postoj Moskvy ohledně syrské krize. Rusko podporuje mírový plán emisara OSN Kofiho Annana, ale odmítá podpořit tlak západních zemí k sesazení syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva také vyčítá západním partnerům, že přisuzují násilí jen vládním silám, zatímco podle Kremlu páchají nepřiměřené násilí i rebelové.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová zdůraznila, že pro vyřešení syrské krize je rozhodující role Ruska, které udržuje úzké vztahy s Damaškem a má v Radě bezpečnosti právo veta. To má i Čína, která zastává podobné pozice, jako Rusko

Vedle Sýrie byla hlavním bodem již 29. společného summitu, který začal v neděli večeří, hospodářská a obchodní spolupráce. EU, jež se nyní potýká s ekonomickými problémy, je pro Moskvu největším obchodním partnerem a odběratelem ropy a zemního plynu.

Jedná se i o Íránu a jeho jaderném programu.