Inspirovali se v Polsku, Švédsku a ve Francii, ale na Slovensku je to novinka. „Jsem učitel a ze svého mizerného platu nedám 25 eur (635 Kč) na tramvajenku. Raději jsem vstoupil do skupiny Tribus,“ říká muž, který z pochopitelných důvodů nechce prozradit své jméno.

Členové skupiny cestují bratislavskou hromadnou dopravou na černo a pomáhají si při placení pokut. Příspěvek tři eura měsíčně je něco jako pojištění proti pokutě.

Vzájemně se varují

„Snažíme se to dělat organizovaně a účinně. Vyměňujeme si informace a zkušenosti. Snažíme se ušetřit peníze v časech neustálého zvyšování cen a zvyšování nezaměstnanosti,“ píše se na internetové stránce skupiny Tribus.

Stránky také upozorňují na nejrizikovější místa výskytu revizorů. Člen Tribusu, který byl chycen revizorem, vyvěsí podrobnou zprávu o tom, jak a kde k tomu došlo. Organizace mu následně pokutu uhradí. Členové Tribusu se rovněž snaží revizory fotografovat.

Dopravní podnik Bratislava tento způsob cestování nekomentoval. „K této skupině se nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Agáta Staneková. Policie dává od problému ruce pryč a tvrdí, že je to v kompetenci dopravního podniku.

Hodinové jízdné stojí v Bratislavě 90 centů (22 Kč) a pokuta za jízdu na černo činí 40 eur (1 017 Kč). Pokud je člen Tribusu přichycen revizorem, musí si zaplatit spoluúčast na další čtyři měsíce ve výši 12 eur (305 Kč).