Zatímco po počátečních rozpacích se nacionalističtí poslanci usadili na úplném pravém okraji sněmovny, jejich kolegové z jiných stran jim přichystali ledové přijetí a nikoho z nich si nevšímali. Největším obloukem je jako dávné nepřátele obešla vůdkyně Řecké komunistické strany (KKE) Aleka Papariga.

Při skládání přísahy pravicoví radikálové napřáhli ruce při pozdravu velmi podobnému tomu nacistickému. Vůdce Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos se pozdravil akorát s jediným funkcionářem, který je dle jeho názor hoden úcty, a sice ministrem obrany.

Při skládání přísahy na korán, kterou provedli tři muslimští poslanci ze severovýchodního Řecka, pak na rozdíl od ostatních kolegů zástupci Zlatého úsvitu nepovstali.

"Moje lásky jsou vlast a motorka"

Podle Ethnosu působil svým zjevem mezi neonacisty patrně nejzajímavěji poslanec Konstantinos Barbarusis, který si dává záležet na svých dlouhých vlasech a hustém kníru po vzoru řeckých bojovníků na svobodu z 19. století.

"Moje velké lásky jsou: vlast a motorka," je asi hlavním heslem tohoto dvaatřicetiletého elektrikáře, nyní ale nezaměstnaného otce tří dětí, upozorňuje list.

Řecký parlament ve čtvrtek zahájil zasedání, které potrvá pouze do pátku, kdy se zase rozpustí. Političtí lídři se nebyli s to dohodnout na vládní koalici, a tak se volby budou 17. června opakovat.
Podle průzkumů veřejného mínění Zlatému úsvitu, který dostal ve volbách skoro sedm procent hlasů, hrozí ztráta jednoho až jednoho a půl procentního bodu.