"Nejsem optimista, věci jsou složité. Je však možné uspět, protože lid chce stabilitu, udržet euro a zabránit novým volbám," řekl Venizelos.

PASOK ve volbách doplatil na to, že prosazoval nepopulární škrty a skončil třetí za Novou demokracií a levicovým blokem SYRIZA. Socialisté se mohou spojit s Novou demokracií, se kterou do voleb vládli, dohromady ovšem mají jen 149 poslanců ve 300členném parlamentu.

Kvůli tomu selhal i pondělní pokus Nové demokracie, která nenašla třetího partnera, aby získala většinu. [celá zpráva]

Společně s Demokratickou levicí by koalice měla pohodlnou většinu 168 poslanců.

Nesouhlas s přílišnými úsporami

Venizelos už v pondělí při jednáních vedených Novou demokracií dal najevo, že by rád kooptoval do dohody koalici SYRIZA. Ta však odmítá podmínky půjček a požaduje jejich zmírnění a zrušením zákonů, které oslabují pozici pracujících vůči zaměstnavatelům a mění i podoby důchodů.

Šéf SYRIZA Alexis Tsipras dával najevo, že by rád vytvořil vládu národní jednoty. Ve své snaze ale selhal, protože obě velké strany trvaly na dodržení podmínek půjček. A bez nich vládu sestavit nemohl. Navíc ho nepodpořili ani komunisté a podle BBC padla i avizovaná dohoda s Demokratickou levicí. [celá zpráva]

Šéf pravicové Nové Demokracie Antonis Samaras odmítl Tsiprasův požadavek na ukončení politiky škrtů, protože by vedl okamžitě k „vnitřnímu kolapsu a mezinárodnímu bankrotu“, jenž by vyústil“ v odchod Řecka z Evropy“. [celá zpráva]

Pokud ale doposud vládnoucí strany při jednáních neustoupí, uskuteční se v červnu, zřejmě 17., další volby. A v těch by mohli ještě více posílit odpůrci škrtů a Řecko by se muselo zříci plánu EU a MMF.