Zřejmě praskl rezavý ventil starého vrtu, uvedly úřady. „Ten vrt byl uzavřen už před dávnou dobou,“ řekl agentuře AFP vládní zástupce Viktor Ivkin.

Podle vlády Něnecké autonomní oblasti se ropná skvrna rozšířila na pět čtverečních kilometrů, ruské ministerstvo pro přírodní zdroje ale udalo, že zasažena byla oblast o výměře osmi kilometrů čtverečních a mírné škody byly zaznamenány na dalších šesti čtverečních kilometrech. Uniklo 800 až 2000 tun ropy.

Únik se podařilo zastavit až v neděli ráno a záchranné práce pokračují.

„Naštěstí je to dost daleko od pobřeží,“ komentovala záležitost ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Něnecký region je součástí Archangelské oblasti a leží na pobřeží Barentsova moře.

Vrt spravují firmy Lukoil a Bašněfť, které chtějí těžbu v místě obnovit. Odhaduje se, že tamní ložiska ukrývají 153 miliónů tun suroviny.

Rusko nezažilo velkou ropnou havárii několik let, nicméně menší úniky jsou kvůli špatné údržbě starých vrtů a potrubí na denním pořádku. Podle agentury AP takto do přírody unikne nejméně jedno procento každoroční produkce.