Premiér Mark Rutte podle agentury Reuters stále hledá cestu, jak rozpočtové škrty schválit a zajistit tak Nizozemsku podporu finančních trhů. Jednání o schodku začala 5. března poté, co nizozemská ekonomika upadla do recese. Odhady hovořily o letošním schodku státního rozpočtu ve výši asi 4,6 procent hrubého domácího produktu, což je o 1,6 procentního bodu více, než umožňují unijní pravidla. Jejich naplnění přitom nizozemští politici žádali od silně zadluženého Řecka.

Rozhovory měly původně trvat tři týdny a cílem bylo dosáhnout dohody o škrtech ve výši 16 miliard eur (400 miliard korun). Wilders však jednání opustil.

"Doufal jsem, že dokážeme něco vyjednat, ale tento balíček je nepřijatelný pro naši stranu i pro naši zemi," řekl šéf Strany pro svobodu. "Je načase jít za nizozemskými voliči," dodal s tím, že předčasné volby by se měly konat co nejdříve.

PVV nebyla členem středopravé vládní koalice, ale v důležitých hlasováních stála na její straně a zajišťovala tak přežití menšinového kabinetu.

Rating AAA v ohrožení

Rutte podle agentury AP řekl, že vláda se v pondělí sejde na mimořádném zasedání, aby prodiskutovala další kroky. Volby označil za "další logický krok". S parlamentem prý ale ještě chce pracovat na dohodě o úsporných opatřeních, která by chtěl schválit ještě před předčasnými volbami. V minulosti Rutteho kabinet v hlasováních týkajících se eurozóny podporovala levicová opozice.

Nizozemsko je jednou ze čtyř zemí eurozóny, které stále mají špičkový rating AAA. Na finančních trzích ale panují obavy z dalšího vývoje nizozemské ekonomiky, protože se menšinové vládě nedařilo prosadit rozpočtové škrty, které by přispěly ke snížení deficitu státního rozpočtu. Ten v roce 2011 činil 28 miliard eur. Agentura Fitch už varovala, že by mohla Nizozemsku kvůli jeho dluhům rating snížit.