Lékaři už pětkrát zrušili plánovanou operaci v obavách z exploze náboje. Mají strach, že projektil s natlakovaným jádrem může v kombinaci s anestezií přímo na operačním stole explodovat. Mohamed přijel na Slovensko před třemi měsíci. „Před půl rokem mě střelili do hlavy. Utrpěl jsem i další zranění,“ uvedl mladík, který bojoval proti režimu Muammara Kaddáfího.

V lebce má náboj s natlakovaným jádrem, který nevybuchl. „Nemůžu se na nic soustředit, jsem ospalý a nemůžu téměř nic dělat,“ stěžoval si Mohamed.

Operace stojí téměř deset tisíc eur. „Zaplatil jsem zálohu tři tisíce eur, ale nic se neděje. Lékaři se bojí, že střela může vybuchnout,“ dodal Libyjec. Nemocnice tvrdí, že Mohameda musí nejdřív vidět pyrotechnik. „Policejní odborník nám doporučil, abychom s pacientem nemanipulovali vzhledem k bezpečnostním rizikům,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Bždoch.

Pyrotechnik Matúš Kontro tvrdí, že náboj v hlavě by při operaci neměl vybuchnout, ale připouští výjimky.

„Teoreticky by to bylo možné, pokud by to byla větší střela,“ dodal. Mohamedovi končí platnost slovenského víza a uvažuje nad operací v Rakousku.