Nově zveřejněná zpráva psychiatrů Terje Törrisena a Agnar Aspaase nepovažuje Breivika za mentálně vyšinutého a nepříčetného a tvrdí, že je za své řádění plně odpovědný.  Odborníci nejprve loni na podzim Breivika označila za duševně nemocného a nepříčetného.

Vrah, který se označuje za rytíře bojujícího za očistu národa a Evropy, tyto závěry odmítá. Trvá na tom, že je v pořádku a prohlásil, že pobyt na psychiatrii by pro něj byl horší než smrt. [celá zpráva]

Na adresu prvního posudku řekl, že se z 80 procent skládá ze lží. K druhému posudku uvedl Breivikův obhájce Geir Lippestad: "Řekl, že to očekával". Lippestad dodal, že nový posudek je "důležitým nástrojem" pro obhajobu.

Novou zprávu o psychickém stavu atentátníka si soud vyžádal poté, co první posudek vyvolal širokou kritiku veřejnosti. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno o tom, že by Breivik měl být souzen.

Soud s 33letým Breivikem má začít v pondělí. Je obžalován z terorismu a hrozí mu doživotí.

Nor loni v červenci spáchal pumový atentát v centru hlavního města Oslo a následně se přepravil na ostrov Utöya, kde střílel do účastníků sjezdu sociálnědemokratické mládeže.

Video

Expirované video

Norský psychiatr popisuje rozhovor s Breivikem (Reuters)