Vše začalo jako banalita. Před téměř třemi lety si ukrajinský bulvár všiml, že na snímcích ze setkání s ministrem spravedlnosti Alexandrem Konovalovem má hlava ruské pravoslavné církve na ruce luxusní hodinky Breguet zhruba za 30 tisíc eur, tedy v přepočtu asi za tři čtvrtě miliónu korun. Brzy se na to ale zapomnělo.

Fotografie z července 2009 připomněl až koncem března novinář Vladimir Solovjev, když se na luxusní hodinky Kirilla v rozhovoru přímo zeptal.

Patriarcha prohlásil, že žádné takové drahé hodinky nikdy nenosil, a fotografii označil za podvrh. „Když si oblékáme bohoslužebný oděv, není možné si nasadit hodinky, nejde je nosit. Díval jsem se na tu fotografii a najednou jsem pochopil, že jde o koláž,“ prohlásil podle agentury Interfax.

Připustil ovšem, že kazetu s „nikdy nenošenými“ hodinkami Breguet má.

Údajně „zkolážované“ snímky ovšem visely i na oficiálních webových stránkách církve Patriarchia.ru. Byly autentické a o podvrh se naopak následně pokusili zaměstnanci patriarchova úřadu.

Ve středu si totiž ruští blogeři všimli, že inkriminované hodinky z patriarchovy ruky záhadně zmizely.

Usoudili, že muselo jít buď o zázrak, nebo o zásah lajdáckého grafika, jenž hodinky vyretušoval z patriarchova zápěstí, leč zapomněl vymazat i jejich odraz v lesklé lakové polituře stolu.

Církev se omluvila

Pokus o zfalšování fotek vyvolal na ruském webu bouři. Církev na bobtnající skandál zareagovala a hned se omluvila za „hloupou chybu“.

„Jedním ze základních principů naší práce je zásadní odmítání používat program k úpravě fotografií a změně obrazu. Zpracování snímků se vždy týká jen barev a dalších technických kritérií,“ prohlásil úřad hlavy církve.