V pátek se bude schvalovat rozpočet, který počítá s výrazným omezením výdajů na sociální a další oblasti. „Cílem reforem měla být ochrana podnikatelů, koho ale reformy skutečně chrání, jsou velké společnosti,“ řekla BBC Marie Joseová, protestující v Madridu.

Stávkující s rudými odborářskými prapory zatarasili brzy ráno vstup do podniků, bank, skladů a hlavních silnic městské hromadné dopravy v Madridu i v dalších městech v zemi. Vykřikovali protivládní hesla a na přihlížející policisty reagovali pískotem. Na řadě míst musela zasahovat policie. Podle ministerstva vnitra bylo zatčeno 58 osob a lehce zraněno šest policistů a tři stávkující.

Generální stávka výrazně omezila dopravu, očekává se, že do konce dne bude v provozu pouze 30 % městské hromadné dopravy. V zemi vyjede asi jen 20 % vlaků a omezení nastanou i v letecké dopravě. Letecké společnosti Iberia, Air Nostrum a Vueling zrušily v průměru 60 % svých letů.

„Otázkou není, jestli se stávky účastní hodně, nebo málo lidí, ale zda se dostaneme z krize,“ vyjádřil se k situaci ministr financí Cristobal Montoro.

Turisty čekají problémy

To komplikuje situaci pro zhruba 500 českých turistů, kteří do Španělska v průběhu dne mají přiletět, nebo se ze země budou vracet. Zdravotnické služby budou fungovat jako o svátcích. Omezeny budou i další služby například regionální televize v Andalusii, Katalánsku a v Madridu.

Od roku 1977 se jedná o šestou generální stávku, která v zemi proběhla. Poslední celonárodní protest se konal v září 2010 proti reformním snahám tehdejší levicové vlády. Tu nedávno nahradil kabinet v čele s konzervativním premiérem Marianem Rajoyem, který se pod tlakem Bruselu snaží snížit státní deficit Španělska a zadluženost země.

Problémovým bodem je i velmi vysoká míra nezaměstnanosti. Změny v legislativě by pro firmy znamenaly snazší a levnější cestu k propuštění zaměstnanců.