Je velmi nepravděpodobné, že dva kluci z místní romské osady dají někdy v životě dohromady takovou částku. „Pojišťovna má nárok na stoprocentní vymáhání částky, pokud je právoplatně rozhodnuto o vině osoby, která škodu způsobila,“ uvedla Zuzana Hliváková z pojišťovny Generali Slovensko, která je spolupojišťovatelem hradu Krásna Hôrka.

Pokud je viník mladší než 14 let, pojišťovna může škodu vymáhat od jeho zákonného zástupce, čili od rodičů. Pokud viník pohledávku nesplácí, přichází v úvahu exekuce jeho majetku. „Při mnohamiliónových škodách není možné vymáhat celou částku,“ připustila Hliváková.

Žár byl tak silný, že roztavil zvony ve zvonici

Žár byl tak silný, že roztavil zvony ve zvonici

FOTO: Reuters

Chlapci ze slušné rodiny

Dva kluci si 10. března zapalovali cigaretu pod hradem, od ohně se zapálila suchá tráva a silný vítr způsobil, že oheň zasáhl i střechu hradu. Střecha jednoho z nejhezčích slovenských hradů zcela shořela a poškozena byla i vnitřní část. Přes 90 % exponátů se podařilo zachránit.

Od požáru převládá mezi místními obyvateli a Romy značné napětí. Lidé obviňují Romy, že zničili hrad, který lákal do obce turisty. První dny po požáru Romové nepouštěli své děti do školy, protože se obávali msty. V obci pod hradem uspořádala protest extrémně pravicová strana Slovenská pospolitost. V pochodu do romské osady jim zabránila policie.

Romský poslanec Košického samosprávního kraje Gejza Milko se romských chlapců zastal. „Tyto děti pocházejí ze slušných romských rodin. Pravidelně chodí do školy, jejich rodiče pracují a mají vlastní bydlení,“ uvedl poslanec.

Video

Expirované video

Na Slovensku 10. března shořel hrad Krásná Hôrka. Zdroj: Reuters