Abasí tvrdí, že předvolební klima panující ve Francii umocnilo témata Merahova cizího původu a také jeho vztahu k islámu. Abasí spatřuje zřejmou podobnost mezi osobností Meraha a Zacariase Moussaouiho, který byl odsouzen za účast na přípravách atentátů na USA z roku 2001. Jediný rozdíl mezi nimi je v tom, že Zacarias, což je Francouz marockého původu, vystudoval a měl čistý trestní rejstřík.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Mohammed Merah (Reuters)

"Oba jsou ale západními, mediálními a sociálními, nikoli islamistickými produkty, jak někteří tvrdí. Jejich sociální nezakořeněnost a křehkost jejich vzdělání umožňují politickým médiím psát o nich podle libosti. Jestliže vás budu odmalička považovat za teroristu a kriminálníka a jestliže se vám nepoštěstí získat pevné psychologické vybavení, časem tento popis sám přijmete a já z vás udělám, co budu chtít. Zdůrazňuji, že Merah neměl žádné náboženské vzdělání a že je tím, co z něj dělají média," tvrdí Abasí.

Pro víru příliš nehorlil

Také Merahovo okolí vraha popsalo jako spíše vlažného muslima, mešitu mladý muž navštěvoval, ale nepravidelně. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní zásah proti Mohamedu Merahovi (Reuters)

Merahovým zločinům se podle Abasího dalo zabránit, kdyby byly francouzské úřady důsledné. To tvrdí i další komentátoři. [celá zpráva]

Rovněž někdejší šéf francouzského Ředitelství územní ochrany Yves Bonnet listu Al-Chabár řekl, že alžírský původ nemá s Merahovými činy nic společného. Ten mladík "je Francouz a zločinec, přiznal se k těm vraždám a tam příběh končí. K tomu, co učinil, ho nevedl původ, ale to, že to byl terorista a zločinec," zdůraznil.

Vraždy Židů pobouřily

Alžírský list L´Expression se pozastavuje nad tím, jaké pobouření a kolik ohlasů vyvolal fakt, že Merah zabil čtyři Židy, mezi nimi tři děti. Reagoval Vatikán i OSN, USA i Evropská komise, ministr zahraničí Alain Juppé odletěl na pohřeb do Izraele v letadle spolu s rakvemi. Přitom jen několik dní předtím Izraelci zabili při náletech na Gazu 23 Palestinců, z nichž šest byly děti do deseti let, a svět zůstal v klidu.