V Belgii jsou vlajky na půl žerdi i na úřadech EU. V 11 hodin se zastavila i veřejná doprava. Na chvíli ztichlo i televizní a rozhlasové vysílání. Slyšet byly jen zvony, které se po celé zemi rozezněly.

Rozhlas vysílá smuteční hudbu a ve vysílání nejsou reklamy. Lidé se sešli u škol v městech Lommel a Heverlee, odkud pocházely oběti. Byl mezi nimi i jedenáctiletý Brit Sebastian Bowles.

Policisté nesou rakev s jednou z dětských obětí v Sionu, kde jí nakládají do transportního letounu C-130 Hercules (v pozadí jsou vidět jeho vrtule).

Policisté nesou rakev s jednou z dětských obětí v Sionu, kde jí nakládají do transportního letounu C-130 Hercules (v pozadí jsou vidět jeho vrtule).

FOTO: ČTK/AP

Ploty kolem nich zdobí kresby, květiny, plyšové hračky či bílé balónky a svíčky. Mnozí z těch, kdo je přinášejí, mají slzy v očích.

Na půl žerdi jsou vlajky na veřejných budovách také v Nizozemsku, odkud pochází šest z 22 obětí úterní nehody.

Čtěte také
Řidič měl těsně před nárazem obsluhovat DVD
Pořád vidím ty tváře, svěřila se svědkyně nehody
Tři děti z belgického autobusu bojují o život
Nepřiměřená rychlost příčinou havárie nebyla
Byla tma, slyšela jsem velkou ránu, popsala školačka
Záchranáři měli při vyprošťování mrtvých dětí slzy v očích

Přeprava rakví letadly

Z malého letiště ve švýcarském Sionu odletěly v pátek ráno tři transportní letouny C-130 Hercules belgického letectva s rakvemi s ostatky. Obětí se už podařilo identifikovat. Prvních osm z 24 zraněných nehody se do Belgie vrátilo už ve čtvrtek pozdě večer.

Video

Expirované video

Odlet dvou leteckých speciálů s ostatky obětí nehody

Převoz ostatků začal podle informací policie kantonu Valais v 07:30 SEČ na letišti v Sionu. Při té příležitosti se konala smuteční ceremonie za přítomnosti představitelů kantonu a šéfa oblastní policie.

Belgické vojenské letadlo Hercules odvezlo ze Švýcarska ostatky obětí

Belgické vojenské letadlo Hercules odvezlo ze Švýcarska ostatky obětí.

FOTO: Denis Balibouse, Reuters

Podle serveru sionského deníku Le Nouvelliste nesli bílé rakve s ostatky dětí a hnědé s ostatky dospělých vždy čtyři policisté a nakládali je do dvou vojenských letounů. Na každé rakvi byla položena kytice. Kolem 08:15 už byly všechny rakve na palubách.

Podle televize SkyNews je mezi oběťmi i jedenáctiletý Brit Sebastian Bowles. Uvedl to mluvčí belgické školy svatého Lamberta v Heverlee.

Autobus narazil do zdi tunelu

Autobus narazil do zdi tunelu

FOTO: Denis Balibouse, Reuters