„Je vůbec poprvé, co se něco takové podařilo. Byl to první pokus a dopadl úspěsně. Jednalo se o extrémně delikátní operaci vedenou v blízkosti srdce na svalovině tenké jako cigaretový papír. Bez ní by ale dítě nepřežilo,“ řekl Eduard Gratacós z nemocnice Clinico.

Rodiče dítěte s lékařským týmem, který plod operoval.

Rodiče dítěte s lékařským týmem, který plod operoval.

FOTO: Gustau Nacarino , Reuters

Alaitz měla atrézii pravé průdušky. To znamená, že se průduška nevyvinula a nemohla vést vzduch do plíce a ven. Podle AFP tato anomálie postihuje v průměru každý desetitisící plod.

Operace, na níž se podíleli lékaři z dvou barcelonských nemocnic, trvala pouze půl hodiny. Plod byl starý 26 týdnů a vážil jen 800 gramů. „V takových případech musíte operovat rychle, je to jako při bankovní loupeži,“ poznamenal Gratacós.

Alaitz má dnes 16 měsíců.

Alaitz má dnes 16 měsíců.

FOTO: Gustau Nacarino, Reuters

Alaitz, jejíž jméno znamená v baskičtině radost, se narodila o 11 týdnů později, po porodu vážila 2,5 kilo.

„Je úplně normální. Je šťastná, když ráno vstává, směje se, když ji něco těší, a pláče, když má hlad. Operace byla jedinečná možnost a my ji využili. Dopadla úspěšně. Jsme opravdu vděční,“ prohlásila během úterní tiskové konference 33letá matka batolete Monica.

Třináct dní po porodu musela Alaitz podstoupit ještě jednu operaci, při které holčičce lékaři odstranili dva ze tří plicních laloků, které byly vlivem špatného vývoje průdušky poškozeny. Podle specialistů by to ale nemělo mít vliv na Alaitzino zdraví ani kvalitu života.

Alaitz Corominasová se svými rodiči Marcosem a Monikou

Alaitz Corominasová se svými rodiči Marcosem a Monikou

FOTO: Gustau Nacarino, Reuters