Někteří záchranáři museli bojovat se slzami v očích. Jejich šéf Jean-Pierre Deslarzes označil zásah za psychicky mimořádně obtížný právě kvůli tomu, že oběťmi byly děti. Záchranáři byli šokováni tím, co museli prožít.

Přední část autobusu byla zcela zničená. Ti, co v zadní části přežili, museli čekat na záchranáře, protože se z autobusu nemohli sami dostat. Záchranáři je vyprošťovali celou noc.

Ahoj mami, ahoj tati. Je to tu fakt super. Postrádáme vás, ale skvěle se tu bavíme. Ahoj ve středu. vzkaz jednoho z účastníků zájezdu

Podle policistů musel být náraz mimořádně silný. Z přední části autobusu zbyla jen změť kovu. Autobus ze zatím neznámých příčin narazil bokem do pravé zdi tunelu a následně čelně do zdi nouzového stanoviště.

FOTO: ČTK

V autobuse bylo celkem 52 lidí, 28 zemřelo, 24 je zraněno. Nikdo tedy nevyvázl bez následků.

Zničený autobus a místo, do něhož narazil.

Zničený autobus a místo, do něhož narazil.

FOTO: ČTK/AP

Školáci pocházeli ze dvou belgických vesnic Lommel a Heverlee a vraceli se domů z lyžařského zájezdu ve středisku Val d'Anniviers.

Z Heverlee bylo v autobuse 24 dětí ze šesté třídy, učitelka a instruktor. Zemřelo osm školáků a oba dospělí. "Nemám slov," řekl ředitel školy Marc Carels.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nehoda autobusu ve švýcarském tunelu. Zdroj: Reuters

Obtížná je i identifikace obětí. Ani po více než dvanácti hodinách se u některých těl nepodařila. "Musíme použít testy DNA," řekl švýcarskému listu Blick mluvčí policie kantonu Wallis. Z Belgie byl proto vyslán tým specialistů po identifikaci obětí.

"Je to hrozný strach a nejistota," prohlásil bruselský arcibiskup André-Joseph Léonard, který byl ve městě Heverlee. "Je asi osm (dětí), o kterých nevíme, co se stalo, což zanechává jejich rodiče ve strašném strachu."

Příbuzní a spolužáci se scházejí před školou v Belgii.

Příbuzní a spolužáci se scházejí před školou v Belgii.

FOTO: Yves Herman, Reuters

Rodiče by měli odletět do Švýcarska z vojenského letiště Molsbroek v 13 hodin. Přistát by měli o hodinu později v Ženevě. Dvě vojenská letadla mohou přepravit 82 osob. Na palubě budou i psychologové.

Lyžařské zájezdy škola pořádala pravidelně. Dříve však na ně jezdili školáci vlakem. Autobusy se začaly používat před dvěma lety.

Video

Děti a učitelé z belgické školy truchlí. Zdroj: Reuters/Novinky.cz

Děti si lyžování užívaly. V prázdninovém blogu zraněných studentů stálo: "Ahoj mami, ahoj tati. Je to tu fakt super. Postrádáme vás, ale skvěle se tu bavíme. Ahoj ve středu."

Záchranářská helikoptéra na místě nehody

Záchranářská helikoptéra na místě nehody

FOTO: Denis Balibouse, Reuters

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx, který přijel na místo neštěstí. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost té nehody je velmi obtížné strávit. Nyní se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.