Kromě střechy se v noci z neděle na pondělí zřítila také zeď a spadl strop v kongregační síni. „Ze síně se nám podařilo vynést nepoškozené obrazy, židle, stůl a skříň se sbírkami. Pokud něco shoří, už se to nedá zrestaurovat, ale pokud se zachrání alespoň část, vždycky to je možné zrestaurovat,“ uvedla ředitelka Lázarová.

Hasiči na místě požáru

Hasiči na místě požáru

FOTO: www.hradkrasnahorka.sk

Při požáru zcela shořela střecha a interiér gotického paláce. Požár způsobili 11letý Ivan a 12letý Ondrej, kteří si poblíž hradu chtěli zapálit cigaretu. V silném větru se vznítila tráva a oheň se rozšířil na nedaleký hrad. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů a pomáhala i armáda.

Poničené interiéry

Poničené interiéry

FOTO: www.hradkrasnahorka.sk

Romové se bojí msty

Podle televize Joj se kvůli požáru hradu bojí místní Romové msty obyvatel obce Krásnohorské Podhradí. Muži v místní osadě probděli celou noc a byli připraveni se bránit. K žádnému útoku však nedošlo.

Oba kluci, kteří požár způsobili, a další romské děti v pondělí nepřišli do školy. „Situace v obci je napjatá,“ připustil ředitel místní školy Ladislav Mikula.

Slováci vyhlásí sbírku

Poškození hradu Krásna Hôrka způsobil na Slovensku šok. Slováci chtějí finančně přispět na obnovu vzácné památky. Podle ředitele Slovenského národního muzea Rastislava Púdelky se připravuje vypsání sbírky na obnovení hradu.

Nejvzácnější exponáty, které se podařilo zachránit, převezou v nejbližších dnech do Košic. Vzácné originály musí balit, vynášet a převážet odborníci.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Z hradu se valí oblaka kouře

Oheň zničil desetinu exponátů.

Oheň zničil desetinu exponátů.

FOTO: www.hradkrasnahorka.sk